O nás

Marek Duda

Marek Duda

Od roku 2005 sa venujem príprave a spracovaniu projektov na získavanie dotácii z verejných zdrojov na Slovensku. Na to, aby som vedel urobiť vôbec svoj prvý projekt musel som si naštudovať všetky možné dokumenty a usmernenia viažúce sa na konkrétnu výzvu. Niekedy to boli aj viac ako 150 stranové pomôcky a postupy, ktoré vysvetľovali konkrétny proces od podania žiadosti až po jeho vecné a formálne vyúčtovanie.

Moje prvé projekty boli spojené so združením OZ DVEP, keďže som tam pôsobil ako riaditeľ združenia a keďže sme sa ako organizácia chceli vyvíjať a profesionalizovať najlepšie sme sa to naučili práve vďaka dotáciam.

Som presvedčený, že každý človek, ktorý môže realizovať svoje plány vďaka dotáciam sa práve pri ich realizácii naučí ako správne vybrať vhodného dodávateľa, ako správne načasovať aktivity a ako zhodnotiť výsledky celého projektu.

Ale čo je najdôležitejšie na tomto spôsobe financovania aktivít tak v súkromnom ako aj verejnom sektore naučí sa ako efektívne riešiť situácie, ktoré môžu akýmkoľvek spôsobom narušiť priebeh časti alebo celého projektu.

Neskôr som v roku 2008 úspešne absolvoval trojsemestrálny akreditovaný vzdelávací program Centra vzdelávania neziskových organizácii v Banskej Bystrici s názvom “Projektová škola Európskej únie” aby som sa naučil nielen teoreticky ale hlavne prakticky ako fungujú dotácie zo štrukturálnych fondov EÚ. Veľkou výhodou tohto vzdelávania bolo to, že sme mali odborných lektorov, ktorí učili taktiež pracovníkov všetkých ministerstiev a Úradu vlády, ktorí mali vo svojej pracovnej agende práve hodnotenie a prideľovanie dotácii pre žiadateľov z verejného a súkromného sektora.

Okrem toho som absolvoval rôzne akreditované kurzy vždy vtedy, ak som potreboval sa zdokonaliť v konkrétnej sfére (archivníctvo, práca s deťmi a mládežou, projektový manažment, dobrovoľníctvo v SR, a ďalšie oblasti).

Zúčastnil som sa medzinárodnej súťaže START-UP organizácii a absolvoval som spoločný Európsky projekt s názvom: VoluME – Voluntary mentors, ktorého sa zúčastnili okrem mňa ešte 4 zástupcovia neziskových organizácii zo Slovenska. Bol to spoločný projekt Slovenska, Česka, Litvy, Veľkej Británie a Nemecka. Projekt trval 1 rok a bol zameraný na analýzu a hľadanie nových východísk pri práci s mládežou s nedostatkom príležitostí v Európskej Únii.

V súčasnosti aktívne pôsobím v 3 regionálnych neziskových organizáciach a zároveň sa dlhodobo venujem získavaním dotácii a riadením projektov v rámci celého Slovenska a prioritne pre východné Slovensko. Vo voľnom čase najradšej cestujem po našom krásnom Slovensku a obdivujem krásu našej prírody.

Osvedčenia o vzdelaní

Zdenka CHmelárová

Zdenka Chmelárová

Moje prvé pracovné skúsenosti som získala vďaka mojim rodičom, ktorí podnikajú v oblasti floristiky od roku 1992 až doteraz. Už ako dieťa som bola súčasťou ich pracovných rozhovorov a hľadania riešení ich prvých problémov v podnikaní a toto ma sprevádza celý môj profesionálny život.

Som presvedčená, že určite v každom podnikaní sa nevyhnutne a úplne prirodzene striedajú obdobia úspechov a pádov, a tak je to správne, pretože pády nás nútia najprv sa postaviť a začať rozmýšľať ako robiť veci lepšie oproti našej konkurencii.

Mám za sebou celkom úspešný život. Ak dostane človek v novom zamestnaní ako svoju prvú a najväčšiu pracovnú úlohu: “Ako zvýšiť návštevnosť bežného klubu, rovnakého ako tisíc ďalších?” Tak to Vám teda poviem, to je náročné.

Ako mladé dievča, ktoré dostalo skvelú ponuku som si povedala ako už aj mnohokrát predtým, že: “Ja to zvládnem.” Na začiatku sme mali návštevnosť na úrovni 20 % celkovej kapacity klubu. Pomaly a systematicky sme za obdobie 6 mesiacov dokázali reálne zvýšiť priemernú návštevnosť na 85 %, (pričom 100 % kapacity klubu predstavuje reálny počet 1600 návštevníkov).

Toto bol jeden z mojich najväčších pracovných úspechov, keďže na začiatku sa to zdalo ako niečo čo by človek si nedokázal ani len predstaviť, nie to ešte si “trošku” sebavedomo ešte v ten istý deň podať ruku s majiteľom klubu a podpísať kontrakt práve na obdobie 6 mesiacov, kedy som mala zo seba dať to najlepšie pre dobro klubu a jeho udržanie na trhu.

Som veľmi rada, že som to zvládla vysoko nad očakávania majiteľa klubu, ktorý vďaka tomuto správne nastavenému krízovému riadeniu a strategickému manažmentu, (ktorý najviac pomáha vtedy, keď sa nám v podnikaní nedarí) sme dokázali nielen zachrániť klub pred potencionálnym zatvorením, ale mohli sme zrazu robiť veľa rôznorodých akcií, rozšíriť rady prevádzkových zamestnancov a hlavne, že ja som sa vtedy prvýkrát cítila, že sa vôbec nemusím sama pred sebou v žiadnom prípade podceňovať.

Po niekoľkých dobrých aj tých menej dobrých pracovných skúsenostiach som sa v roku 2014 rozhodla začať sama podnikať. Ako žena najlepšie poznám, po čom ženy najviac túžime, tak som si vytvorila expresnú donášku kvetín na každú príležitosť a pre potešenie všetkých žien. Tu sa mi znovu podarilo uspieť a zase musím poďakovať mojim úžasným rodičom, že aj keď v podnikaní nebolo veľa času na rodinu, ale bola to najlepšia vysoká škola podnikania.

V určitom období som si uvedomila, že ak sa mi tak dobre darí práve v oblasti strategického manažmentu a krízového riadenia organizácii práve nastal ten správny čas, aby som tento svoj talent a vrodený zmysel pre poriadok a systém začala aplikovať do praxe aj iným spôsobom, ako tým, že je to môj bežný deň v podnikaní, kde stále je čo riešiť, vylepšovať, vymýšľať nové stratégie a testovať ich v praxi.

S mojím kolegom v tomto projekte “Dotácie východ” Marekom Dudom sa poznáme už viac ako 10 rokov a práve tento rok sme sa rozhodli, že je čas, aby sme svoje poznatky, vedomosti, ale hlavne praktické skúsenosti začali ponúkať v podtatranskom regióne, tam kde sme sa obaja narodili.

Ale netreba sa báť, vieme byť pre dobré podnikateľské nápady k dispozícii v rámci celého územia Slovenska. Takisto ak sa Vám náhodou v podnikaní nedarí plniť si Vaše sny, tak nás čo najskôr kontaktujte.

Možno treba zmeniť iba prístup? Možno viac. A možno robíte všetko dobré, len ste na niečo podstatné pre úspech v podnikaní zabudli.

Preto sme sa spojili, aby sme Vám pomohli rásť alebo obstáť v ťažkej konkurencii.

Realizujte svoje plány

Realizujte svoje plány